تبلیغات
تفسیر قرآن کریم - تفسیر سوره یس
حدیث از معصومین 

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 13 بهمن 1390
بسم الله الرحمن الرحیم
این سوره در مكه نازل شده و 83 آیه دارد
محتواى سوره « یس »
این سوره در « مكه » نازل شده است ، بنا براین محتواى آن از نظر كلى همان محتواى عمومى سوره هاى مكى است كه از توحید و معاد و وحى و قرآن و انذار و بشارت سخن مى گوید ، در این سوره چهار بخش عمده مخصوصا دیده مى شود:
1 - نخست سخن از رسالت پیامبر اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم ) و قرآن مجید و هدف از نزول این كتاب بزرگ آسمانى و گروندگان به آن است و تا آیه یازده آن را ادامه مى دهد.
2 - بخش دیگرى از این سوره از رسالت سه نفر از پیامبران الهى ، و چگونگى دعوت آنها به سوى توحید و مبارزه پیگیر و طاقت فرساى آنها با شرك سخن مى گوید كه در حقیقت یكنوع تسلى و دلدارى به پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) و ارائه طریق در انجام رسالت بزرگ او است .
3 - بخشى از این سوره كه از آیه 33 شروع مى شود و تا آیه 44 ادامه دارد مملو از نكات جالب توحیدى ، و بیان گویا از آیات و نشانه هاى عظمت پروردگار در عالم هستى است ، در قسمتهاى اخیر سوره نیز مجددا به همین بحث توحیدى و آیات الهى باز مى گردد.
4 - بخش مهم دیگرى از این سوره در مسائل مربوط به «معاد» و دلائل گوناگون آن و چگونگى حشر و نشر، و سؤ ال و جواب در روز قیامت ، و پایان جهان ، و بهشت و دوزخ سخن مى گوید، كه در این قسمت نكته هاى بسیار مهم و دقیقى نهفته شده است .
و در لابلاى این بحثهاى چهارگانه آیاتى تكان دهنده براى بیدارى و هشیارى غافلان و بیخبران آمده است كه اثرى نیرومند در دلها و جانها دارد.
خلاصه اینكه : در این سوره انسان با صحنه هاى مختلفى از آفرینش و قیامت و زندگى و مرگ و انذار و بشارت روبرو مى شود كه مجموعه اى بیدار كننده و نسخه اى شفابخش را تشكیل مى دهد. (1)
غرض این سوره بیان اصول سه گانه دین است ، چیزى كه هست نخست از مساءله نبوت شروع كرده ، حال مردم را در قبول و رد دعوت انبیا بیان مى كند، و مى فرماید كه : نتیجه دعوت حق انبیاء، احیاى مردم است ، و اینكه آنان در راه سعادت واقع شوند و حجت را بر مخالفین تمام كند، و به عبارت دیگر تكمیل هر دو دسته مردم است ، عدّه اى را در طریق سعادت ، و جمعى را در طریق شقاوت . (2)

منابع :
1- تفسیر نمونه
2 ـ تفسیر المیزانطبقه بندی: سوره یس،  تفسیر، 
برچسب ها: تفسیر " قرآن " کریم " قرآن کریم " سوره " یس " پیغمبر " معصومین " رسالت " پیامبر اسلام "که " کتاب " بزرگ " آسمان،
ارسال توسط علی قربانی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ