تبلیغات
تفسیر قرآن کریم - فضیلت سوره « یس »
حدیث از معصومین 

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 20 بهمن 1390
سوره «یس » به گواهى احادیث متعددى كه در این زمینه وارد شده یكى از مهمترین سوره هاى قرآنى است ، به گونه اى كه در احادیث به عنوان قلب قرآن نامیده شده است .
در حدیثى از پیامبر اسلام مى خوانیم :
ان لكل شى ء قلبا و قلب القرآن یس : «هر چیز قلبى دارد و قلب قرآن یس است »!.
در حدیثى از امام صادق (علیهالسلام ) نیز همین معنى آمده است و در ذیل آن مى افزاید: « هر كس ‍آن را در روز پیش از آنكه غروب شود بخواند در تمام طول روز محفوظ و پر روزى خواهد بود، و هر كس آن را در شب پیش از خفتن بخواند خداوند هزار فرشته را بر او مامور مى كند كه او را از هر شیطان رجیم و هر آفتى حفظ كنند...» و به دنبال آن فضائل مهم دیگرى نیز بیان مى فرماید.
باز در حدیثى از پیامبر می خوانیم كه فرمود : « سوره یس در تورات به عنوان عمومیت آفرین نامیده شده ، سؤ ال شد از چه رو به آن عمومیت آفرین گفته مى شود ؟ فرمود: به خاطر اینكه كسى كه همدم و همنشین این سوره باشد او را مشمول تمام خیر دنیا و آخرت مى كند...».

به این ترتیب باید اعتراف كرد كه شاید كمتر سوره اى در قرآن مجید داراى اینهمه فضیلت بوده باشد.
و همانگونه كه بارها گفته ایم این فضیلت براى كسانى نیست كه تنها الفاظ آن را بخوانند ، و مفاهیم آن را به طاق نسیان زنند ، بلكه این عظمت به خاطر محتواى عظیم این سوره است .
محتوائى بیدارگر ایمان بخش و مسئولیت آفرین و تقوا زا كه وقتى انسان در آن اندیشه كند و این اندیشه در اعمال او پرتوافكن گردد خیر دنیا و آخرت را براى او به ارمغان مى آورد .
فى المثل در آیه 60 این سوره سخن از پیمانى به میان مى آورد كه خداوند از تمام فرزندان آدم گرفته كه شیطان را پرستش نكنند كه شیطان دشمن آشكارى است
«الم اعهد الیكم یا بنى آدم الا تعبدوا الشیطان انه لكم عدو مبین ».
روشن است هرگاه انسان به این پیمان الهى پایبند باشد، همانگونه كه در احادیث فوق آمده ، از هر شیطان رجیمى در امان خواهد بود ولى اگر این آیه را سرسرى مى خواند و در عمل از دوستان مخلص و یاران وفادار شیطان است ، نمى تواند به این افتخار بزرگ نائل گردد، همچنین درباره فرد فرد آیات و كلمات این سوره باید این محاسبه را انجام داد.

منبع :

تفسیر نمونه جلد 18 صفحات 311-313طبقه بندی: تفسیر،  سوره یس، 
برچسب ها: فضیلت " قلب " قلب قرآن " خداوند " هزار " فرشته " عمومیت " روز" محفوظ"،
ارسال توسط علی قربانی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ